Hosting

Hosting potřebujete k doméně, pokud na ni chcete umístit webovou prezentaci. Hosting a doménu je zpravidla možné koupit dohromady. Zde najdete základní parametry, podle kterých hosting vybírat a moje doporučení.

Pro každého je základním rozlišovacím parametrem nabídek jejich cena. Za nízkou cenu obvykle dostanete malý prostor, žádné skripty (PHP), databáze, e-maily. Naopak za průměrnou nebo vysokou cenu získáte kvalitní zázemí pro velký web.

Proto by měla před začátkem výběru hostingu stát úvaha o tom, jaký bude web. Pokud si web necháváte dělat u nějaké firmy, firma vám jistě poradí, případně i hosting dodá. Tam je pouze třeba si hlídat, zda požadovaná částka není přemrštěná oproti běžným nabídkám. Pokud si web vytváříte sami, měli byste se rozhodovat podle těchto kritérií:

  • Prostor, kolik MB, GB potřebujete pro svůj web? Bude tam hodně obrázků, fotek, videí? Nebo půjde pouze o jednoduchou textovou prezentaci?
  • Potřebujete skripty a databáze? Podporu např. PHP a MySQL si musíte hlídat, v základní nabídce obvykle chybí. Stejně tak podporu ASP, Access, MSSQL, Postgre SQL. Pokud nevíte, o čem zde píšu, nevadí, tento bod přeskočte.
  • E-maily - chcete vlastní e-mailovou adresu? Kolik jich chcete?
  • Subdomény - chcete si vytvářet vlastní subdomény? Tedy domény typu ja.mojedomena.cz?
  • Další technické parametry jako .htaccess, mod_rewrite, CRON, statistika návštěvnosti atd.

Podle těchto kritérií byste měli být schopni si zvolit vhodný hosting. Opravdu důležité jsou první 3 body.

Doporučuji levný hosting

Webhosting C4 nabízí jeden program, který vyhovuje snad každé prezentaci (sám ho používám pro své weby), ročně vyjde na 1200 Kč (doména je zdarma), získáte 20 GB prostoru, roční navýšení 2000 MB, 100 e-mailů, 100 subdomén, PHP, MySQL a další služby.

Hosting pro více domén

Pokud chcete (nebo máte) více domén, pro které potřebujete hosting, doporučuji hosting RightWay, který nabízí základní balíček hostingu hned pro 2 domény (z toho jednu zdarma) za cenu 199 Kč/ročně. Přehled programů si můžete přečíst na stránce RightWay.

Ostatní charakteristiky hostingu

Následující parametry by dobrý hosting měl splňovat.

Zákaznická a technická podpora

Zákaznická podpora, která je stále k dispozici, plně funkční, schopná a ochotná je nezbytnou součástí dobrého hostingu. Podpora by měla být k dispozici (telefon, e-mail, ICQ, Skype) 24 hodin 7 dní.

Administrační rozhraní pro hosting

Hosting by měl rozhodně zahrnovat kompletní webovou administraci, kde si budete moci nastavit parametry vašeho hostingu, hesla, vytvářet subdomény, e-maily, databáze atd. Administrace by měla být přehledná a funkční. Psát kvůli každé drobnosti zákaznické podpoře je otravné. Hostingy často nabízejí ještě před objednávkou náhledy nebo testovací verze administračního rozhraní, není od věci se na ně trochu podívat.

Traffic - přenesená data

Traffic, to je objem dat, který si návštěvníci vyžádají za určité období z vašeho webu. Hosting je placený zejména proto, že web svým provozem zatěžuje a zpomaluje server, některé společnosti tento problém řeší tak, že nastaví měsíční limit pro objem dat (při překročení web vypnou, nechají si zaplatit za data navíc nebo nabídnou alternativní řešení). Rozhodně vyžadujte hosting s neomezeným trafficem. V takovém případě bude váš web k dispozici neomezenému náporu návštěvníků a s tím souvisejícímu náporu na stahování dat. Traffic je závislý na objemu stahování, web může mít několik tisíc návštěv denně a nebude problém, naopak stačí malý web, kde budou návštěvníci hodně stahovat data (hudbu, videa, obrázky) a traffic bude značný.

FTP

Hosting musí umožňovat přidávat soubory přes FTP. Dnes už je to snad zbytečné vůbec psát, FTP je samozřejmost. S FTP se pracuje stejně jako se soubory na disku a je to výrazně jednoduší a rychlejší než přidávání přes webový formulář.

E-mail a služby kolem něj

Pokud chcete vlastní e-mailové schránky, ověřte si, zda hosting nabízí služby, které s e-mailem souvisí - zejména filtr proti spamu a antivir, protokoly POP3, SMTP. Pokud filtr chybí, budete dostávat hojně spamů.

Rychlost serveru

Rychlost odezvy v MB/s by měla být co nejvyšší, aby návštěvníci nebyli příliš netrpěliví při načítání webu.

Dostupnost hostingu

Hosting by měl být 100% dostupný, což ve skutečnosti není žádný, obvykle se tato čísla pohybují kolem 99,9% a 99,8%. Tato čísla označují procento zobrazených stránek, pokud je dostupnost 99,9% znamená to, že v 0,01% případů se web nezobrazí, je nedostupný. Zde je třeba si uvědomit, že už 99% není dostačující, protože 1 stránka ze 100 nebude zobrazena, takový web nebude dosupný 52 minut za rok.

Mod_rewrite a htacces

Podpora mod_rewrite a .htaccess není samozřejmostí. Soubor .htacces a mod_rewrite se používá k přesměrování, k vytváření pěkných URL, chybovým hláškám, ochraně heslem a mnoho dalších zajímavých věcí. Pokud .htaccess používáte, ohlídejte si, zda hosting umožňuje nahrávat tento soubor přímo přes FTP a ne pouze prostřednictvím podpory.

Statistika webu a logy

Mnohé hostingy nabízejí různé statistiky návštěvnosti (např. AWStats). Statistiky poskytované v rámci hostingu jsou obvykle zbytečně jednoduché a je mnohem vhodnější využít například Google analytics, ale někdo je na ně zvyklý.